Bolonia – Manoppello – Lanciano – San Giovanni Rotondo – Monte Sant Angelo – Etna – Taormina – Katania – Syrakuzy – Agrigento – Palermo – Monte Pellegrino – Rzym – Watykan – Orvietto

Dzień: 1 Bolonia
Zbiórka uczestników pielgrzymki w wyznaczonym miejscu i o ustalonej godzinie. Wyjazd. Przejazd przez Czechy, Austrię. Przyjazd do Bolonii – miasta, gdzie ponad 900 lat temu powstał najstarszy uniwersytet w Europie; nawiedzenie Bazyliki San Petronio oraz Kościoła św. Dominika (z grobowcem patrona Bolonii). Msza święta. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień: 2 Manoppello, Lanciano
Śniadanie. Przejazd do Manoppello; nawiedzenie świątyni Volto Santo z zachowaną chustą św. Weroniki z podobizną Chrystusa. Przejazd do Lanciano – miejsca Cudu Eucharystycznego. Msza święta. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień: 3 San Giovanni Rotondo, Monte Sant Angelo
Śniadanie. Zwiedzanie San Giovanni Rotondo – nawiedzanie sanktuarium św. Ojca Pio (stara część klasztorna z celą św. Ojca Pio oraz nowy kościół Matki Bożej Łaskawej, w krypcie którego znajduje się ciało świętego); czas na modlitwę i zadumę przy grobie Ojca Pio oraz na drogę krzyżową. Przejazd do Monte Sant Angelo – miejsca kultu św. Michała Archanioła; modlitwa przy grocie świętego; spacer po mieście. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień: 4 Sycylia
Śniadanie. Przejazd w kierunku największej włoskiej wyspy – Sycylii. Przeprawa przez Cieśninę Messyńską. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień: 5 Etna, Taormina
Śniadanie. Wjazd na Etnę – największy czynny wulkan w Europie (możliwość dojazdu aż pod sam główny krater, 3.340 m n.p.m.). Przejazd do bazaltowego wąwozu rzeki Alcantary, podziwianie faliście ukształtowanych skał magmowych. Po południu spacer po Taorminie: Teatr Grecki, Brama Messyńska, Palazzo Corvaja, katedra. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 6 Katania, Syrakuzy
Śniadanie. Przejazd do Katanii, miasta z bazaltu i tufu, nękanego przez lawę i popioły z Etny, zwiedzanie, np.: Piazza del Duomo, Fontanna Słonia, katedra z kaplicą św. Agaty, barokowa Via Crociferi. Przejazd do Syrakuz; nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej; msza święta; Park Archeologiczny z Teatrem Greckim; Wyspa Ortygia z katedrą i słynną fontanną Aretuzy. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień: 7 Agrigento
Śniadanie. Przejazd do Agrigento, zwiedzanie wspaniałej Valle dei Templi (Doliny Świątyń), największego kompleksu świątyń greckich na wyspie, założonego już w VI w. p.n.e. (świątynie: Ery, Hery, Herkulesa). Krótki czas wolny na wypoczynek na plaży. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień: 8 Palermo, Monte Pellegrino
Śniadanie. Przejazd na Monte Pellegrino – msza św. w sanktuarium św. Rozalii; spacer do pomnika św. Rozalii. Przejazd do Palermo, spacer, np.: Stare Miasto, Pałac Normanów, Porta Nuova, Plac Wstydu, Porta Felice, katedra (modlitwa przy srebrnym sarkofagu św. Rozalii z Palermo). Zaokrętowanie na promie; przeprawa Palermo – Neapol; obiadokolacja i nocleg na promie.

Dzień: 9 Neapol, Watykan
Śniadanie. Przejazd z Neapolu do Rzymu. Zwiedzanie Watykanu: Plac św. Piotra ze słynną Kolumną Berniniego, Bazylika św. Piotra. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień: 10 Orvieto
Śniadanie. Przejazd do Orvieto, zwiedzanie Katedry Duomo – jednego z najpiękniejszych kościołów Italii zwanego „złotą lilią włoskich katedr”. Msza święta. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień: 11 Trydent
Śniadanie. Przejazd do Trydentu, np.: romańska katedra, centralny plac miasta z fontanną Neptuna, Zamek Buonconsiglio – dawna rezydencja biskupów, gdzie odbywał się słynny Sobór Trydencki. Masza święta. Wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przejazd non stop. Zakończenie pielgrzymki.

Świadczenia:

 • przejazd komfortowym autokarem
 • 9 noclegów w hotelach/pensjonatach*** (pokoje 2-, 3-osobowe z łazienkami)
 • 1 nocleg w kajutach 4-osobowych wewnętrznych na trasie Palermo – Neapol
 • przeprawy promowe: Villa S. Giovanni (lub Reggio di Calabria) – Messina, Palermo – Neapol
 • wyżywienie: 10 śniadań, 10 obiadokolacji
 • opieka polskojęzycznego pilota na całej trasie
 • ubezpieczenie zagraniczne: KL 15.000 EUR, NNW 1.300 EUR

Uwagi:

 • każdego dnia pielgrzymki zaplanowana jest msza święta
 • dopłata do pokoju 1-osobowego: ok. 800,- zł
 • na wstępy do zwiedzanych obiektów i inne wydatki związane z realizacją programu należy przeznaczyć kwotę ok. 80 EUR
 • dopłata do ubezpieczenia KL dla osób przewlekle chorych: ok. 120 zł

Termin do ustalenia z biurem.

Dodatkowe informacje dotyczące rezerwacji oraz płatności pod numerem telefonu (77) 454 19 76.